Resultater 2011

FJD's Udstilling i Vissenbjerg den 29. maj 2011

Hvalpeklasse Han

Sandmosen’s Arnborgs Miras 18214/2010 f. 24/9-10

Far: Siko 05479/2004 – Mor: Fog´s Lucca 00199/2004

O: Niels Peter Jakobsen, Skolemarken 40, 9490 Pandrup

E: Jørn Rix Jensen, Bygaden 0, Arnborg, 7400 Herning

SL, pokal bedste hvalp.

Hvalpe klasse Tæver

Sandmosen´s Novia 18215/2010, f. 24/9-10

Far: Siko 05479/2004 – Mor: Fog´s Lucca 00199/2004

O/E: Niels Peter Jakobsen, Skolemarken 40, 9490 Pandrup

SL.

Junior klasse Hanner

Mosehøjs Amfri Chako 08508/2010, f. 20/4-09

Far: Lillebrusens Amaroq 22207/2006 – Mor: Frida 05483/2004

O: Johanna Jongstra og Ole Sørensen

E: Mogens Espersen, Vesterbakken 29, 7100 Vejle

VG

Mosehøjs Amfri Kuzco 08509/2010, f. 20/4-09

Far: Lillebrusens Amaroq 22207/2006 – Mor: Frida 05483/2004

O: Johanna Jongstra og Ole Sørensen

E: Jesper og Tenna Gregersen,Nørregade 54, 7171 Uldum

EX. 1V. Pokal bedste junior.

Mosehøjs Amfri Filius 08507/2010, f. 20/4-09

Far: Lillebrusens Amaroq 22207/2006 – Mor: Frida 05483/2004

O: Johanna Jongstra og Ole Sørensen

E: Nils Jensen, Blegen 38, 6200 Åbenrå

G

Åbenklasse Hanner

Mosehøjs Sidin Lowie, 20637/2008, f. 30/8-2008
Far: Siko 05479/2004 – Mor: Nørlund Dina 05282/2002

O: Johanna Jongstra og Ole Sørensen, Bjarupgårdvej 14 A, 8600 Silkeborg

E: Klaus Jensen, Bjarupgårdvej 20, 8600 Silkeborg

EX. CK. 1V. pokal bedste åbenklasse

Mosehøjs Mofro Ecu, 527/2006, f. 25/11-2005
Far: Mosehøjs Monty Mor: Froukje v’t Drente Veld

O: Johanna Jongstra og Ole Sørensen, Bjarupgårdvej 14 A, 8600 Silkeborg

E: Ivar Nielsen, Kongevejen 17, 9940 Læsø

VG

Brugshunde klasse Hanner

Mosehøjs Monfro Holger, 421/2007 f. 14/11-2006
Far: Mosehøjs Monty Mor: Froukje v’t Drente Veld

O/E: Johanna Jongstra og Ole Sørensen, Bjarupgårdvej 14 A, 8600 Silkeborg

EX. CK. 1v. CERT. BIR. Pokal bedste brugshund

Mosehøjs Bufri Eros 09746/2009, hvid m. brun, f. 20/4-09

Far: Bjergvejen´s Buster 10198/2007 – Mor: Frida 05483/2004

O/E: Johanna Jongstra og Ole Sørensen, Bjarupgårdvej 14 a, 8600 Silkeborg

VG

Lillebrusen’s Amaroq 8512/2010 f. 26/11-2006

Far: Nørlund Darino Mor: Fog’s Ayla
O: Gitte Becher, Brusenvej, 7500 Holstebro

E: Tommy Neesgaard, Dalsgyden 46, 5550 Langeskov.

EX. 2v.

Junior klasse Tæver

Mosehøjs Amfri Pascha Elvira 09746/2009, hvid m. brun, f. 20/4-09

Far: Lillebrusens´s Amaroq 22207/2006 – Mor: Frida 05483/2004

O: Johanna Jongstra og Ole Sørensen

E: Knud Flemming Madsen, Borresøvej 10, Sejs, 8600 Silkeborg

VG


Åben klasse tæver

Fog´s Lucca 00199/2004, hvid m. brun, f. 14/12-03

Far: Wiinholt`s Bono 18506/99 – Mor: Langbjergs Millo 00644/2001

O: Eigil Saxe E: Niels Peter Jakobsen, Skolemarken 40, 9490 Pandrup

VG

Bertha 5028/2009 f. 27/2-2009

Far: Storm v’t Trappel-End Mor: Cleo

O: Kurt Beuschau, 4262 Sandved
E: Christen Christensen, Amagervej 15, 5462 Morud

EX. 1V.

Mosehøjs Sidin Malou 20640/2008, hvid m. brun, f. 30/8-08

Far: Siko 05479/2004 – Mor: Nørlund Dina 05282/2002

O/E: Johanna Jongstra og Ole Sørensen, Bjarupgårdvej 14 A, 8600 Silkeborg

VG

Bjergvejen´s Chelsea 04543/2009, hvid/brun, f. 26/2-09

Far: Bosse 05481/2004 – Mor: Maggi 12028/2003

O: John Møller

E: Bent Nielsen, Kirkebakken 14 A, 7790 Thyholm

VG.

Brugshundeklasse tæver

Mosehøjs Monfro Cille, 423/2007 f. 14/11-2006
Far: Mosehøjs Monty Mor: Froukje v’t Drente Veld

O: Johanna Jongstra og Ole Sørensen, Bjarupgårdvej 14 A, 8600 Silkeborg

E: Sandie Rosenberg, Sdr. Borremosevej 4, 9600 Aars.

EX. CK. 1v. CERT.

Championklasse tæve

Lillebrusen’s Tessa 22204/2006 f. 26/11-2006
Far: Nørlund Darino Mor: Fog’s Ayla
O: Gitte Becher, Brusenvej, 7500 Holstebro

E: Henning Wilstrup, Dybdalvej 19, 7850 Stoholm

EX. 2.V.

Nørlund Sisse, 21978/2005, f. 7/11-2005
Far Siko Mor: Nørlund Tia
O: Irma, Britta og Jens Ole Sørensen, 8660 Skanderborg
E: Jytte Nielsen, Svalevej 10, 9940 Læsø
EX. CK. 1V. BIM

Opdrætterklasse

Mosehøjs – Ejer: Johanna Jongstra, Bjarupgårdvej 14, Mollerup, 8600 Silkeborg.

EX. Hæderspræmie

Forårsmarkprøve, Søndag d. 3. april 2011 ved Mollerup, Silkeborg

Unghunde Klasse

Mosehøjs Bufri Dixie DKK 09753/2009

Dr. P.Tævef. 20/04-2009

F: Bjergvejens Buster M: Frida

O: Johanna Jongstra/Ole Sørensen

E/F: Rikke Hansen, Slagelse

1. præmie + Jørgen Wiuffs ærespokal til unghundeklasse

Åben Klasse

Mosehøjs Cille DKK 00423/2007

Dr. P.Tævef. 14/11-2006

F: Mosehøjs Monty M: Froukje v.’t drente Veld

O: Johanna Jongstra/Ole Sørensen

E: Sandie Rosenberg. F: Morten Overgaard, Aars

3. præmie + Jørgen Wiuffs ærespokal til åbenklasse

Bertha DKK 05028/2009

Dr. P.Tæve f: 27/02-2009

F: Storm v´t Trappenend M: Cleo

O:Kurt Beuschau

E: Christen Christensen. F: Hanne Christensen, Mørup

Kennel Langbjergs Opmuntringspokal

Vinder Klasse

Lillebrusens OskarDKK 22208/2006

Dr.P.Hanf:26/11-2006

F: Nørlund Darino M: Fogs Ayla

O: Gitte Becher

E/F:Allan Bo Kristensen, Glamsbjerg

1. vinder + pokal


Morten med Cille, Allan med Oskar, Hanne med Bertha & Rikke med Dixie

Brugshunde klasse Hanner

Mosehøjs Bufri Eros 09746/2009, hvid m. brun, f. 20/4-09

Far: Bjergvejen´s Buster 10198/2007 – Mor: Frida 05483/2004

O/E: Johanna Jongstra og Ole Sørensen, Silkeborg.

EX. CK. 1V. 1PLAC. CERT. BIM.

Åben Klasse Tæver

Mosehøjs Sidin Malou 20640/2008, hvid m. brun, f. 30/8-08

Far: Siko 05479/2004 – Mor: Nørlund Dina 05282/2002

O/E: Johanna Jongstra og Ole Sørensen, Silkeborg.

EX. CK. 1V. Resv. CACIB

Championklasse tæver

Nørlund Sisse DK21978/2004, hvid m. brun f. 07.11.2005
Far: Siko 05479/2004 - Mor:. Nørlund Tia

O: Fam. Sørensen, Skanderborg. E/F: Jytte Nielsen, Læsø

Excl. CHK 1.v. CK, 1. BTK. CACIB, BIR 

Jytte Nielsen med Sisse & Baiba Pruse med Eros

5-klub certifikatúdstilling, lørdag d. 5. februar 2011:

Uldum hallen, Kærvejen 31, 7171 Uldum.

Dommer: Erling Kjær Peders

Hvalpe klasse Tæver

Sandmosen´s Novia 18215/2010, hvid m. brun, f. 24/9-10

Far: Siko 05479/2004 – Mor: Fog´s Lucca 00199/2004

O/E: Niels Peter Jakobsen, Skolemarken 40, 9490 Pandrup, tlf. 98 24 51 85

SL

​Junior klasse Hanner

Mosehøjs Bufri Tembi 09745/2009, hvid m. brun, f. 20/4-09

Far: Bjergvejen´s Buster 10198/2007 – Mor: Frida 05483/2004

O: Johanna Jongstra og Ole Sørensen

E: John Balle Jensen, Firkløvervej 12, 8464 Galten, tlf. 86 94 34 53

EX. 1V

.

Brugshunde klasse Hanner

Mosehøjs Bufri Eros 09746/2009, hvid m. brun, f. 20/4-09

Far: Bjergvejen´s Buster 10198/2007 – Mor: Frida 05483/2004

O/E: Johanna Jongstra og Ole Sørensen, Bjarupgårdvej 14 a, 8600 Silkeborg, tlf. 20 61 62 92

EX. CK. 1V. 1PLAC. CERT. BIM.

Junior klasse Tæver

Mosehøjs Amfri Pascha Elvira 09746/2009, hvid m. brun, f. 20/4-09

Far: Lillebrusens´s Amaroq 22207/2006 – Mor: Frida 05483/2004

O: Johanna Jongstra og Ole Sørensen

E: Knud Flemming Madsen, Borresøvej 10, Sejs, 8600 Silkeborg, tlf. 86 84 44 20

VG.

Dommer Erling Kjær Pedersen kigger på tænder

Åben klasse tæver

Bjergvejen´s Chelsea 04543/2009, hvid/brun, f. 26/2-09

Far: Bosse 05481/2004 – Mor: Maggi 12028/2003

O: John Møller E: Bent Nielsen, Kirkebakken 14 A, 7790 Thyholm, tlf. 97 87 93 62

VG.

Bent og Chelsea i ringen

Fog´s Lucca 00199/2004, hvid m. brun, f. 14/12-03

Far: Wiinholt`s Bono 18506/99 – Mor: Langbjergs Millo 00644/2001

O: Eigil Saxe E: Niels Peter Jakobsen, Skolemarken 40, 9490 Pandrup, tlf. 98 24 51 85

EX. 2V

Mosehøjs Sidin Malou 20640/2008, hvid m. brun, f. 30/8-08

Far: Siko 05479/2004 – Mor: Nørlund Dina 05282/2002

O/E: Johanna Jongstra og Ole Sørensen, Bjarupgårdvej 14 A, 8600 Silkeborg, tlf. 20 61 62 92

EX. CK. 1V. 1PLAC. BIR – dagens bedste hund


Hvor er vi henne? NP med Lucca og Johanna med Malou

​Firmainformation

Dansk Drentsche Patrijshond Klub

CVR: 26123542

adresseinformation

Bjarupgårdvej 14a, Mollerup

8600 Silkeborg

kontaktinformation