Resultater 2004

Hollandsk Winner 2004


Wiinholts Coco, blev 1 vinder, samt BIR. Derudover blev hun blandt de 7 bedste af alle udstillede jagthunde. Det er Orla med Coco, som er placeret mellem de to herrer i jakkesæt.
Cocos far Langbjergs Marco blev bedste hanhund.
Jonnas Gajo blev nr. 3 af de udstillede tæver.

19-september-2004, DKK´s Internationale udstilling, Ballerup
Hvalpeklasse hanner:
Bosse 05481/2004
F:Mosehøjs Monty M:Molli Nouska V. Kromhof
Opdrætter:Henrik Ludvigsen, Svebølle Ejer: Anders og Rikke Hansen, Slagelse.
SL, 1.v., Bedste Hvalp

Åben klasse tæver:
Soffi v.d. vijf Gezellen 07413/01
F: Maras Carlijn v. Groevenbeek M: Sammie Hesther v. Groevenbeek
Opdrætter: A. Hoekerswever, NL Ejer: Rikke og AndersHansen, Slagelse
1.pr. 1.v. CK , CACIB, BIR, KBHV04

11-september-2004, FJD's efterårsmarkprøve, Brundtlundgaard

Maggi 12028/2003 f.19/5-03
O: T.Jensen E: John Møller, Løgumkloster
1. pr. UK.

18-juni-2004, DJ's udvidet apporteringsprøve, Tårnby
Orla Reymond Jensen har igen været på banen med Coco og har flot bestået DJ's udvidet apporteringsprøve med 198 p. udaf 232 mulige. Parret blev også udtaget til Jægerforbundets jagthundemesterskab.

13-juni-2004, FJD udstilling, Odense
Dommer: Knud V. Jensen
BIR + H.C. Pokalen: Nørlund Darino (Zacho)
BIM: Wiinholt's Coco

Hvalpeklasse tæver:
Molly Maxima fan't Suydevelt (uden reg.) f.04/12-03
O: J.W.Hoeksema E: Joan Gresell, Brovst
SL

Åben klasse hanner:
Wiinholt's Bono 18506/99 f.25/9-99
O: C.Foght E: Gitte Becher, Holstebro
1.pr. 2.v.

Arcki Rosa v/h Duynsche Dael 00500/2002 f.17/1-01
O: L. Verwijs-De Jong E: M.Larsen & G.Madsen, Sørvad
1.pr. 1.v. CK

Mosehøjs Ivan 17149/2002 f.4/7-02
O: J.Jongstra E: Kresten Refslund, Kolding
2.pr.

Nørlund Rusty (Zacho) 05281/2002 f.5/3-02
O: I.Sørensen E: Jens Lundby, Oksbøl
2.pr.

Brugshunde klasse hanner:
DKKV03 Cato Djedda v.d. Ouwelandsche Dréve 13902/98 f.17/9-97
O: A.Groenendijk E: Klaus Jensen, Silkeborg
1.pr. 3.v.

Nørlund Darino (Zacho) 06048/2000 f.29/3-00
O: I.Sørensen E: Else Marie Munk, Hammel
1.pr. 1.v. Certifikat BIR

Marco v.h. Iemenholt 02553/2002 f.25/10-00
O: G. De Jonge E: Kim Gulddahl Klint, Bjerringbro
1.pr. 2.v.

Unghundeklasse tæver:
Laydi 12032/2003 f.19/5-03
O: T. Jensen E: S.Kristensen & L.Nordhald, Tjele
1.pr. 2.v.

Lilanima's MG Bianca 12155/2003 f.15/6-03
O: J.Jensen E: Bent Hansen, Korsør
1.pr. 3.v.

Maggi 12028/2003 f.19/5-03
O: T.Jensen E: John Møller, Løgumkloster
1.pr. 1.v.

Åben klasse tæver:
Wiinholt's Super Molle 16573/2002 f.1/9-02
O: C. Foght E: Kirsten K. Isager, Nykøbing M.
1.pr. 1.v.

Laika 17290/2003 f.4/4-02
O: H.F.C.de la Chambre E: Ove Lüthje, Broager
2.pr.

Tanja fan't Suydevelt 02410/2001 f.18/5-00
O: J.W.Hoeksema E: Niels P. Nielsen, Erslev
2.pr.

Wiinholt's Super Mille 16572/2002 f.1/9-02
O: C. Foght E: Peter Valentiner-Branth, Kvistgård
1.pr. 2.v.

Freja Mufty v. Selihof 07293/2001 f.2/6-00
O: J.P.A. v/d Zanden E: Jørgen Johansen, Nordborg
1.pr. 3.v.

Cindy v. Oudsher 18772/2002 f.26/1-02
O: G.M. Kramer E: Camilla Gregersen, Dybvad
2.pr.

Brugsklasse tæver:
Wiinholt's Coco 20222/2000 f.12/11-00
O: C. Foght E: Orla R. Jensen, Farum
1.pr. 1.v. Certifikat BIM

Monty's Hanna fan't Suydevelt NHSB 2367758 f. 5/11-01
O: J.W.Hoeksema E: J.W.Hoeksema, Holland
1.pr. 2.v

12-juni-2004, Vand og slæb, Tønder
Orla Reymond Jensen har med Coco bestået vand og slæb med 29 p.

09-maj-2004, Schweissprøve 400 m/3 timer
Hans Ole Olesen fik med Lilanima´s MG Bowie, 1 pr.

Bowie var kun 10 mdr på prøvedagen​

24-april-2004, Gribskov, Schweissprøve 400 m/3 timer

Orla Reymond Jensen, Farum fik med Wiinholt's Coco 1. præmie i remarbejde.
Med overbevisende sporarbejde opnåede parret derudover, som den første drente på schweissprøve, at få overrakt pokalen for prøvens bedste hund.
Et stort tilykke med det flotte resultat.

27-marts-2004, DDPK's hovedprøve ved Linå

Else Marie Munk med Nørlund Darino (Zacho) løb igen i år med pokalen i åben klasse. Da dette var parrets anden 1. præmie i åben klasse, og de har bestået slæb og apporteringsprøve, blev Zacho samtidig den første drente der kvalificerede sig til vinderklassen.

Unghunde klasse:
Maggi DKK 12028/2003 f. 19/5-03
E/F: John Møller, Løgumkloster
1. præmie + Jørgen Wiuff's unghundepokal

Åben klasse:
Nørlund Darino (Zacho) DKK 06048/00 f.30/3-00
E/F: Else Marie Munk, Hammel
1. præmie + Snedkerpokalen

Ronja v.'t Grote Bos DKK 14400/98 f.27/9-97
E/F: Jørgen Lund Jørgensen, Gjøl
1. præmie

Nørlund Nikita DKK 06049/00 f.30/3-00
E: Tage Sørensen, Skanderborg
F: Klaus Jensen, Silkeborg
1. præmie

Mosehøjs Monty DKK 18217/97 f.22/8-97
E: Johanna Jongstra, Silkeborg
F: Ole Sørensen, Silkeborg
1. præmie

Wiinholt's Coco DKK 20222/2000 f.12/11-00
E/F: Orla Reymond Jensen, Farum
3. præmie + Langbjergs opmundringspokal

21-marts-2004, Højmark, Markprøve

Åben klasse:
Nørlund Darino (Zacho) DKK 06048/00 f.30/3-00
E/F: Else Marie Munk, Hammel
1. præmie

Marco v.h. Iemenholt DKK 02553/2002 f.25/10-00
E/F: Kim Gulddahl Klint, Bjerringbro
2. præmie

Cato Djedda v.d. Ouwelandsche Dréve DKK 13902/98 f.17/9-97
E/F: Klaus Jensen, Silkeborg
3. præmie

15-februar-2004, Odense. DKK udstilling

Med deltagelse af 19 drenter var der rekordhøj deltagelse af drenter på en international udstilling herhjemme, og sammen med ruhår hønsehund den bedst repræsenterede stående jagthund på udstillingen.
Dommer: Knud Viggo Jensen
Bedst i Racen (BIR): Barry
Bedst i Modsat køn (BIM): Lotte fan't Suydevelt

Hvalpeklasse hanner:
Lilanima's MG Balou 12159/2003 f. 15/6-03
(Langbjergs Monty-Gajo Marlein v. Drienermarke)
Opdrætter/Ejer: Jonna & Gert Jensen, Skjern
Lovende

Lilanima's MG Bowie 12158/2003 f. 15/6-03
(Langbjergs Monty-Gajo Marlein v. Drienermarke)
Opdrætter: Jonna & Gert Jensen, Skjern/Ejer: Hans Ole Olesen, Frederikshavn
Særdeles Lovende 1.v., Bedste Hvalp

Hvalpeklasse tæver:

Lilanima's MG Bianca 12155/2003 f. 15/6-03
(Langbjergs Monty-Gajo Marlein v. Drienermarke)
Opdrætter: Jonna & Gert Jensen, Skjern/Ejer: Bent Hansen, Korsør
Særdeles Lovende 3.v

.

Lilanima's MG Bella 12154/2003 f. 15/6-03
(Langbjergs Monty-Gajo Marlein v. Drienermarke)
Opdrætter: Jonna & Gert Jensen, Skjern/Ejer: Svend & Grete Mogensen, Juelsminde
Særdeles Lovende 2.v.

Lilanima's MG Bonnie 12152/2003 f. 15/6-03
(Langbjergs Monty-Gajo Marlein v. Drienermarke)
Opdrætter: Jonna & Gert Jensen, Skjern/Ejer: Susanne & Jan Madsen, Hemmet
Mindre Lovende

Laydi 12032/2003 f. 19/5-03
(Arcki Rosa v/h Duynsche Dael-Wiinholt's Necki)
Opdrætter: Tom Jensen, Bækmarksbro/Ejer: Søren Kristensen & Lene Nordhald, Tjele
Særdeles Lovende 1.v.

Lilanima's MG Boa 12153/2003 f. 15/6-03
(Langbjergs Monty-Gajo Marlein v. Drienermarke)
Opdrætter: Jonna & Gert Jensen, Skjern/Ejer: John Larsen, Tørring
Mindre Lovende

Championklasse hanner:
NLCH Barry NHSB 2321580 f. 18/9-00
(Sjoel v.d. Meerpoel-Setha v.d. Heidehoogte)
Opdrætter: J. Veuger, NL/Ejer: K. Alberts, NL
1.pr. 1.v. CK CACIB BIR

Mellemklasse hanner:
Mosehøjs Ivan 17149/2002 f. 4/7-02
(Baron-Tante Truus fan't Suydevelt)
Opdrætter: Johanna Jongstra, Silkeborg/Ejer: Kresten Refslund, Kolding
1.pr. 2.v.

Fred fan't Suydevelt NHSB 2408824 f. 16/8-02
(Barry-Sarah fan't Suydevelt)
Opdrætter: J.W. Hoeksema, NL/Ejer: H. De Roode, NL
1.pr. 1.v. CK

Åben Klasse hanner:
Arcki Rosa v/h Duynsche Dael 00500/2002 f. 17/1-01
(NLCH Mozart Hester v. Groevenbeek-Rosa Annelot v.h. Jagerslatijn)
Opdrætter: L. Verwijs-De Jong, NL/Ejer: M. Larsen & G. Madsen, Sørvad
1.pr. 1.v. CK res.CACIB

Championklasse tæver:
NLCH Sjeris Iris Sindra v.'t Opgaande Slag NLCH 2004615 f.7/2-95
(Sjergie-NLCH Iris Sindra v.'t Opgaande Slag)
Opdrætter:/Ejer: H.Bakker-Muller, NL
1.pr. 2.v.

NLCH Jara Ayla Iris Sindra De Baggelaar NHSB 2211488 f. 20/7-98

(Siem Sindra v.'t Opgaande Slag-Ayla Iris Sindra v.'t Opgaande Slag)

Opdrætter: A.M.C.Gerrits, NL/Ejer: H. Bakker-Muller, NL

1.pr. 1.v. CK

Unghundeklasse tæver:
Fieke fan't Drentsche Volk NHSB 2419228 f. 17/2-03
(NLCH Barry-Cera)
Opdrætter:/Ejer: W.C.M.Brinker, NL
1.pr. 1.v.

Åben Klasse tæver:
Gajo Marlein v. Drienermarke 00846/2002 f. 9/5-01
(NLCH Arjen Josien v. Groevenbeek-NLCH Marlein Hesther v. Groevenbeek)
Opdrætter: H.T.Bösing, NL/Ejer: Jonna & Gert Jensen, Skjern
1.pr. 2.v. CK res.CACIB

UVV03 Lotte fan't Suydevelt NHSB 2402797 f. 19/6-02
(VV00 VV01 Lars Ceda v.d. Drentsche Dreven-Dieuwke fan't Suydevelt)
Opdrætter:/Ejer: J.W.Hoeksema, NL
1.pr. 1.v. CK CACIB BIM

Cera NHSB 2335966 f. 14/2-01
(Fjodor v. Oudsher-Sanne fan't Suydevelt)
Opdrætter: G.J.Kamperman, NL/ Ejer: W.C.M.Brinker, NL
1.pr. 4.v.

Senna Jara Bas v.'t Opgaande Slag NHSB 2316386 f. 27/10-00
(Bas Sindra v.'t Opgaande Slag-Jara Iris Sindra de Baggelaar)
Opdrætter:/Ejer: H.Bakker-Muller, NL
1.pr. 3.v.

Seniorklasse tæver:
NLCH Sjeris Iris Sindra v.'t Opgaande Slag NHSB 2004615 f.7/2-95
(Sjergie-NLCH Iris Sindra v.'t Opgaande Slag)
Opdrætter:/Ejer: H.Bakker-Muller, NL
1.pr. 1.v.

31-januar-2004 Egebjerg, 5-klub udstilling
Dommer Poul Ørnemark

Fra venstre Thomas med Valdemar, Klaus med Nikita, Johanna med Dina og Marco, Ove med Laika.​

Åben klasse hanner:
Marco v.h. Iemenholt 02553/2002
F: Maurits vanner Breeder Ae M: Asca v.h. Iemenholt
Opdrætter: G. De Jonge, NL Ejer: Kim Gulddahl, Bjerringbro
1.pr. 1.v.

Mosehøjs Valdemar 17147/2002
F: Baron M: Tante Truus fan’t Suydevelt
Opdrætter: Johanna Jongstra, Silkeborg Ejer: Thomas Nielsen, Ålborg
2.pr.

Åben klasse Tæver:
Nørlund Dina 05282/2002
F: Cato Djedda v.d. Ouwelandsche Dréve M: Freja
Opdrætter: I, B. & J.O. Sørensen, Skanderborg Ejer: Johanna Jongstra & Ole Sørensen, Silkeborg
2.pr.

Laika 17290/2003
F: Floris Waldo v.d. Bertrenshoeve M: Kay
Opdrætter: De La Chambre, NL Ejer: Ove Lüthje, Broager
2.pr.

Brugshunde klasse Tæver:
Nørlund Nikita 06049/2000
F: Intch Dkch Basco v.’t Boterdiep M: Freja
Opdrætter/Ejer: T. Sørensen, Skanderborg
2.pr

18-januar-2004 Jægerspris, 5-klub udstilling.
Dommer: Th. Hassing Christensen

Hvalpeklasse tæver:
Lilanima's MG Bianco 12155/03
F: Langbjergs Monty M: Gajo Marlein v. Drienermarke
Opdrætter: Jonna & Gert Jensen, Skjern Ejer: Bent Hansen, Korsør
SL, BIR hvalp

Åben klasse tæver:
Soffi v.d. vijf Gezellen 07413/01
F: Maras Carlijn v. Groevenbeek M: Sammie Hesther v. Groevenbeek
Opdrætter: A. Hoekerswever, NL Ejer: Rikke Hansen, Slagelse
1.pr. 1.v. CK BIR

​Firmainformation

Dansk Drentsche Patrijshond Klub

CVR: 26123542

adresseinformation

Bjarupgårdvej 14a, Mollerup

8600 Silkeborg

kontaktinformation