Resultater 2011

FJD's Udstilling i Vissenbjerg den 29. maj 2011

Hvalpeklasse Han

Sandmosen’s Arnborgs Miras 18214/2010 f. 24/9-10

Far: Siko 05479/2004 – Mor: Fog´s Lucca 00199/2004

O: Niels Peter Jakobsen, Skolemarken 40, 9490 Pandrup

E: Jørn Rix Jensen, Bygaden 0, Arnborg, 7400 Herning

SL, pokal bedste hvalp.

Hvalpe klasse Tæver

Sandmosen´s Novia 18215/2010, f. 24/9-10

Far: Siko 05479/2004 – Mor: Fog´s Lucca 00199/2004

O/E: Niels Peter Jakobsen, Skolemarken 40, 9490 Pandrup

SL.

Junior klasse Hanner

Mosehøjs Amfri Chako 08508/2010, f. 20/4-09

Far: Lillebrusens Amaroq 22207/2006 – Mor: Frida 05483/2004

O: Johanna Jongstra og Ole Sørensen

E: Mogens Espersen, Vesterbakken 29, 7100 Vejle

VG

Mosehøjs Amfri Kuzco 08509/2010, f. 20/4-09

Far: Lillebrusens Amaroq 22207/2006 – Mor: Frida 05483/2004

O: Johanna Jongstra og Ole Sørensen

E: Jesper og Tenna Gregersen,Nørregade 54, 7171 Uldum

EX. 1V. Pokal bedste junior.

Mosehøjs Amfri Filius 08507/2010, f. 20/4-09

Far: Lillebrusens Amaroq 22207/2006 – Mor: Frida 05483/2004

O: Johanna Jongstra og Ole Sørensen

E: Nils Jensen, Blegen 38, 6200 Åbenrå

G

Åbenklasse Hanner

Mosehøjs Sidin Lowie, 20637/2008, f. 30/8-2008
Far: Siko 05479/2004 – Mor: Nørlund Dina 05282/2002

O: Johanna Jongstra og Ole Sørensen, Bjarupgårdvej 14 A, 8600 Silkeborg

E: Klaus Jensen, Bjarupgårdvej 20, 8600 Silkeborg

EX. CK. 1V. pokal bedste åbenklasse

Mosehøjs Mofro Ecu, 527/2006, f. 25/11-2005
Far: Mosehøjs Monty Mor: Froukje v’t Drente Veld

O: Johanna Jongstra og Ole Sørensen, Bjarupgårdvej 14 A, 8600 Silkeborg

E: Ivar Nielsen, Kongevejen 17, 9940 Læsø

VG

Brugshunde klasse Hanner

Mosehøjs Monfro Holger, 421/2007 f. 14/11-2006
Far: Mosehøjs Monty Mor: Froukje v’t Drente Veld

O/E: Johanna Jongstra og Ole Sørensen, Bjarupgårdvej 14 A, 8600 Silkeborg

EX. CK. 1v. CERT. BIR. Pokal bedste brugshund

Mosehøjs Bufri Eros 09746/2009, hvid m. brun, f. 20/4-09

Far: Bjergvejen´s Buster 10198/2007 – Mor: Frida 05483/2004

O/E: Johanna Jongstra og Ole Sørensen, Bjarupgårdvej 14 a, 8600 Silkeborg

VG

Lillebrusen’s Amaroq 8512/2010 f. 26/11-2006

Far: Nørlund Darino Mor: Fog’s Ayla
O: Gitte Becher, Brusenvej, 7500 Holstebro

E: Tommy Neesgaard, Dalsgyden 46, 5550 Langeskov.

EX. 2v.

Junior klasse Tæver

Mosehøjs Amfri Pascha Elvira 09746/2009, hvid m. brun, f. 20/4-09

Far: Lillebrusens´s Amaroq 22207/2006 – Mor: Frida 05483/2004

O: Johanna Jongstra og Ole Sørensen

E: Knud Flemming Madsen, Borresøvej 10, Sejs, 8600 Silkeborg

VG


Åben klasse tæver

Fog´s Lucca 00199/2004, hvid m. brun, f. 14/12-03

Far: Wiinholt`s Bono 18506/99 – Mor: Langbjergs Millo 00644/2001

O: Eigil Saxe E: Niels Peter Jakobsen, Skolemarken 40, 9490 Pandrup

VG

Bertha 5028/2009 f. 27/2-2009

Far: Storm v’t Trappel-End Mor: Cleo

O: Kurt Beuschau, 4262 Sandved
E: Christen Christensen, Amagervej 15, 5462 Morud

EX. 1V.

Mosehøjs Sidin Malou 20640/2008, hvid m. brun, f. 30/8-08

Far: Siko 05479/2004 – Mor: Nørlund Dina 05282/2002

O/E: Johanna Jongstra og Ole Sørensen, Bjarupgårdvej 14 A, 8600 Silkeborg

VG

Bjergvejen´s Chelsea 04543/2009, hvid/brun, f. 26/2-09

Far: Bosse 05481/2004 – Mor: Maggi 12028/2003

O: John Møller

E: Bent Nielsen, Kirkebakken 14 A, 7790 Thyholm

VG.

Brugshundeklasse tæver

Mosehøjs Monfro Cille, 423/2007 f. 14/11-2006
Far: Mosehøjs Monty Mor: Froukje v’t Drente Veld

O: Johanna Jongstra og Ole Sørensen, Bjarupgårdvej 14 A, 8600 Silkeborg

E: Sandie Rosenberg, Sdr. Borremosevej 4, 9600 Aars.

EX. CK. 1v. CERT.

Championklasse tæve

Lillebrusen’s Tessa 22204/2006 f. 26/11-2006
Far: Nørlund Darino Mor: Fog’s Ayla
O: Gitte Becher, Brusenvej, 7500 Holstebro

E: Henning Wilstrup, Dybdalvej 19, 7850 Stoholm

EX. 2.V.

Nørlund Sisse, 21978/2005, f. 7/11-2005
Far Siko Mor: Nørlund Tia
O: Irma, Britta og Jens Ole Sørensen, 8660 Skanderborg
E: Jytte Nielsen, Svalevej 10, 9940 Læsø
EX. CK. 1V. BIM

Opdrætterklasse

Mosehøjs – Ejer: Johanna Jongstra, Bjarupgårdvej 14, Mollerup, 8600 Silkeborg.

EX. Hæderspræmie

Forårsmarkprøve, Søndag d. 3. april 2011 ved Mollerup, Silkeborg

Unghunde Klasse

Mosehøjs Bufri Dixie DKK 09753/2009

Dr. P.Tævef. 20/04-2009

F: Bjergvejens Buster M: Frida

O: Johanna Jongstra/Ole Sørensen

E/F: Rikke Hansen, Slagelse

1. præmie + Jørgen Wiuffs ærespokal til unghundeklasse

Åben Klasse

Mosehøjs Cille DKK 00423/2007

Dr. P.Tævef. 14/11-2006

F: Mosehøjs Monty M: Froukje v.’t drente Veld

O: Johanna Jongstra/Ole Sørensen

E: Sandie Rosenberg. F: Morten Overgaard, Aars

3. præmie + Jørgen Wiuffs ærespokal til åbenklasse

Bertha DKK 05028/2009

Dr. P.Tæve f: 27/02-2009

F: Storm v´t Trappenend M: Cleo

O:Kurt Beuschau

E: Christen Christensen. F: Hanne Christensen, Mørup

Kennel Langbjergs Opmuntringspokal

Vinder Klasse

Lillebrusens OskarDKK 22208/2006

Dr.P.Hanf:26/11-2006

F: Nørlund Darino M: Fogs Ayla

O: Gitte Becher

E/F:Allan Bo Kristensen, Glamsbjerg

1. vinder + pokal


Morten med Cille, Allan med Oskar, Hanne med Bertha & Rikke med Dixie

Brugshunde klasse Hanner

Mosehøjs Bufri Eros 09746/2009, hvid m. brun, f. 20/4-09

Far: Bjergvejen´s Buster 10198/2007 – Mor: Frida 05483/2004

O/E: Johanna Jongstra og Ole Sørensen, Silkeborg.

EX. CK. 1V. 1PLAC. CERT. BIM.

Åben Klasse Tæver

Mosehøjs Sidin Malou 20640/2008, hvid m. brun, f. 30/8-08

Far: Siko 05479/2004 – Mor: Nørlund Dina 05282/2002

O/E: Johanna Jongstra og Ole Sørensen, Silkeborg.

EX. CK. 1V. Resv. CACIB

Championklasse tæver

Nørlund Sisse DK21978/2004, hvid m. brun f. 07.11.2005
Far: Siko 05479/2004 - Mor:. Nørlund Tia

O: Fam. Sørensen, Skanderborg. E/F: Jytte Nielsen, Læsø

Excl. CHK 1.v. CK, 1. BTK. CACIB, BIR 

Jytte Nielsen med Sisse & Baiba Pruse med Eros

5-klub certifikatúdstilling, lørdag d. 5. februar 2011:

Uldum hallen, Kærvejen 31, 7171 Uldum.

Dommer: Erling Kjær Peders

Hvalpe klasse Tæver

Sandmosen´s Novia 18215/2010, hvid m. brun, f. 24/9-10

Far: Siko 05479/2004 – Mor: Fog´s Lucca 00199/2004

O/E: Niels Peter Jakobsen, Skolemarken 40, 9490 Pandrup, tlf. 98 24 51 85

SL

​Junior klasse Hanner

Mosehøjs Bufri Tembi 09745/2009, hvid m. brun, f. 20/4-09

Far: Bjergvejen´s Buster 10198/2007 – Mor: Frida 05483/2004

O: Johanna Jongstra og Ole Sørensen

E: John Balle Jensen, Firkløvervej 12, 8464 Galten, tlf. 86 94 34 53

EX. 1V

.

Brugshunde klasse Hanner

Mosehøjs Bufri Eros 09746/2009, hvid m. brun, f. 20/4-09

Far: Bjergvejen´s Buster 10198/2007 – Mor: Frida 05483/2004

O/E: Johanna Jongstra og Ole Sørensen, Bjarupgårdvej 14 a, 8600 Silkeborg, tlf. 20 61 62 92

EX. CK. 1V. 1PLAC. CERT. BIM.

Junior klasse Tæver

Mosehøjs Amfri Pascha Elvira 09746/2009, hvid m. brun, f. 20/4-09

Far: Lillebrusens´s Amaroq 22207/2006 – Mor: Frida 05483/2004

O: Johanna Jongstra og Ole Sørensen

E: Knud Flemming Madsen, Borresøvej 10, Sejs, 8600 Silkeborg, tlf. 86 84 44 20

VG.

Dommer Erling Kjær Pedersen kigger på tænder

Åben klasse tæver

Bjergvejen´s Chelsea 04543/2009, hvid/brun, f. 26/2-09

Far: Bosse 05481/2004 – Mor: Maggi 12028/2003

O: John Møller E: Bent Nielsen, Kirkebakken 14 A, 7790 Thyholm, tlf. 97 87 93 62

VG.

Bent og Chelsea i ringen

Fog´s Lucca 00199/2004, hvid m. brun, f. 14/12-03

Far: Wiinholt`s Bono 18506/99 – Mor: Langbjergs Millo 00644/2001

O: Eigil Saxe E: Niels Peter Jakobsen, Skolemarken 40, 9490 Pandrup, tlf. 98 24 51 85

EX. 2V

Mosehøjs Sidin Malou 20640/2008, hvid m. brun, f. 30/8-08

Far: Siko 05479/2004 – Mor: Nørlund Dina 05282/2002

O/E: Johanna Jongstra og Ole Sørensen, Bjarupgårdvej 14 A, 8600 Silkeborg, tlf. 20 61 62 92

EX. CK. 1V. 1PLAC. BIR – dagens bedste hund


Hvor er vi henne? NP med Lucca og Johanna med Malou

Lidt om racen

“Drenten” hører til blandt de stående jagthunde og er en glimrende apportør. Det er en arbejdsivrig hund, men samtidig en god familiehund, som nemt tilpasser sig forskellige situationer.

Chr. Hauchs Allé 16C, 3500 Værløse​

Klik her for rutevejledning

Har du spørgsmål?

Ring til os via nummeret herunder eller send en mail til webmaster@drenteklub.dk.

Henvendelser besvares inden for 24 timer.​

Dansk Drentsche Patrijshond Klub

CVR​: 42089648